نظری به پیست های اسکی ایران

تهیه و تنظیم : امید امامی ، تاریخ ارسال : ۲۵ دی ماه ۱۳۹۳

اسکی یک کلمه ایسلندی است و به معنای «کفش برف» می باشد.
این ورزش که امروزه یک نوع ورزش زمستانی محسوب می شود در گذشته یکی از روش های مسافرتی بشر به شمار می رفت. به اعتقاد برخی از مورخان تاریخ پیدایش اسکی به دوران سنگی بر می گردد و حتی نقاشی‌های برجای مانده بشر را در حال اسکی کردن نشان می دهد.

براساس اسناد و حجاری های برجای مانده، اولین چوب های اسکی که از استخوان حیوانات ساخته می شد به شکل چهار چوب های خمیده ای بودند که به وسیله تسمه چرمی به پا متصل می شدند. با گذشت زمان هنوز هم در برخی از سرزمین های کوهستانی و برفگیر جهان، همچون مناطق قطب شمال، کانادا، ایسلند، نروژ و غیره، اهالی بومی زمانی که برای شکار، مسافرت و یا حتی برای خرید کالا و دیگر امور روزانه خود از منزل بیرون می آیند مجبور به استفاده از چوب اسکی می باشند.

امروزه، نه تنها، اسکی به عنوان روشی برای تردد و انجام امور روزمره عده ای از اهالی مناطق کوهستانی و سردسیر جهان محسوب می شود، بلکه شامل چند گروه از رشته های ورزشی نیز می باشد. به طور کلی اسکی به عنوان یک ورزش، برای اولین بار در کشور نروژ و در شهر مورگدال نروژ که به عنوان مهد ورزش اسکی شهرت دارد، شروع شد و علت آن برف گیر بودن این منطقه در مدت زمان طولانی می باشد.

اسکی به طور کلی به دو دسته اصلی «آلپاین» و «اسنوبرد» تقسیم می شود و به مناطقی که برای ورزش های اسکی و سایر ورزش های زمستانی اختصاص داده می شود، «پیست های اسکی» گفته می شود.کشور ایران نیز به دلیل داشتن ارتفاعات البرز و زاگرس و نیز کوه های مرتفع سبلان و سهند، دارای پیست های اسکی در دامنه این کوه ها است. تعداد پیست های بین المللی ایران ۱۳ پیست می‌باشد.

بهترین پیست های اسکی ایران

اگرچه اسکی معمولا به عنوان تفریح قشر مرفه شناخته می شود، اما پیست های اسکی ایران به اندازه همه مردم برای لذت بردن از برف های مرغوب ظرفیت دارند! بنابراین اگر تا به حال راهی پیست‌های بین المللی کشور نشده اید، توصیه می کنیم از سرمای زمستان امسال که گفته می شود پربرف وسخت خواهد بود بهره ببرید و لذت سُرخوردن بر دامنه های برفی را تجربه کنید.

پیست اسکی دیزین

«دیزین» نه تنها مهم ترین پیست اسکی ایران، بلکه معتبرترین پیست اسکی در کل خاورمیانه به شمار می رود. این پیست که در شمال تهران قرار دارد، اولین پیست اسکی در ایران است که از سوی فدراسیون جهانی اسکی برای برگزاری مسابقات رسمی تایید شد و عنوان بین المللی گرفت.شیب مسیر مناسب، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی این پیست، در حد و اندازه های بین المللی هستند.

برای اسکی در دیزین باید راهی کوه های شمالی تهران و منطقه گاجره شوید. جایی در فاصله ۱۲۳ کیلومتری از مسیر جاده چالوس و ۷۱کیلومتری شمشک. دیزین ۳ تله کابین ، ۲تله سیژ، ۷تله اسکی بشقابی و ۱تله اسکی چکشی دارد.ارتفاع این پیست بین ۲۶۵۰ تا ۳۶۰۰ متر و بهترین زمان اسکی در آن اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه است. در این پیست ۲هتل و ۱۹ کلبه و ۵رستوران وجود دارد. بنابراین می توانید درخصوص سفرهای جمعی طولانی مدت حساب باز کنید.

پیست اسکی شمشک

پیست «شمشک» بعد از دیزین، دومین پیست اسکی بزرگ ایران است. این پیست در ۵۷کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد و با روستای شمشک از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات فاصله اندکی دارد. در پیست اسکی شمشک ۲ دستگاه تله سیژ، ۲ دستگاه تله اسکی بشقابی و ۲ دستگاه تله اسکی چکشی وجود دارد. هم چنین این پیست به نورافکن زرد مجهز است که به شما این امکان را می دهد که تا نیمه های شب اسکی کنید. بهترین زمان اسکی در این پیست معمولا از اوایل آذر تا اواسط فروردین است. این پیست هم ۲ هتل دارد و ۴رستوران که یکی از آنها در قله واقع است و چشم انداز زیبایی دارد.

پیست اسکی توچال

«توچال» نزدیک ترین و شلوغ ترین پیست تهران است که در پایان خیابان ولنجک و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات قرار دارد. این پیست ۳خط تله کابین و ۳ خط تله سیژ و یک خط تله اسکی دارد که در مجموع طول آنها به ۷۵۰۰ متر می رسد و با طولانی ترین تله کابین های دنیا رقابت می کند.این مجموعه ۳ پیست مجزا دارد که اولی در قله، دومی در دامنه غربی و سومی در ایستگاه هفتم به پنجم قرار دارد.

پیست اسکی قله یا ایستگاه هفتم از پائین قله توچال یعنی در ارتفاع ۳۸۵۰ متری شروع می شود و به هتل می رسد. جایی در ارتفاع ۳۵۵۰ متری. طول پیست ۱۲۰۰ متر است و یک تله سیژ (دوپل مایر) و یک تله اسکی در آن کار می کند. این پیست با توجه به ارتفاعی که دارد، هم زمان با پیست اسکی سبلان در استان آذربایجان برفگیر می شود و بیش از ۸ ماه در سال قابل بهره برداری است.

هم چنین پیست اسکی ایستگاه هفتم که در دامنه غربی قرار دارد، مناظر بی نظیری را از کوه هـای اطـراف به نمایش می گذارد. مســـــافت این پیسـت ۹۰۰ متـر است که بالاتـــرین نقطـه آن ۳۷۵۰ متر و پائیــن ترین نقطـه آن ۳۵۵۰ متر ارتفاع دارد. در این پیست یک تله سیژ پومادر برای حمل و نقل اسکی بازان در نظر گرفته شده است.

مسافت پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم هم حدود ۵۵۰۰ متر است. بلندترین نقطه آن در ارتفاع ۳۷۵۰متری و پایین ترین قسمت آن در ارتفاع ۲۹۴۰ متری در ایستگاه پنجم قرار دارد.پیست توچال از مجهزترین پیست های کشور به شمار می رود که در آن باشگاه تنیس، باشگاه تیر و کمان، باشگاه بانجی جامپینگ و اسکیت، باشگاه پینت بال و امکان کوه نوردی و پیاده روی وجود دارد.

پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی «آبعلی» قدیمی ترین پیست اسکی ایران است که نزدیک شهر آبعلی در ۷۵ کیلومتری تهران و در جاده هراز قرار گرفته است. آبعلی ۵ پیست اسکی دارد که در هر کدام از آن ها امکاناتی مثل تله کابین و تله اسکی به چشم می خورد. در این پیست هم چنین زمین تنیس، سوارکاری، پرش و کایت، هتل، ۳ رستوران و محل کمک های پزشکی وجود دارد.

پیست اسکی دربندسر

پیست اسکی «دربندسر» را می توان جدیدترین پیست اسکی تهران دانست که در سال ۱۳۶۱ در قالب یک شرکت خصوصی راه اندازی شد. برای استفاده از این پیست باید به ۶۰کیلومتری شمال شرقی تهران در روستای دربندسر سفر کنید تا بتوانید از اواسط آذر تا اواخر فروردین در این پیست اسکی کنید. این پیست هر روز هفته دایر است و با وجود یک مدرسه اسکی مجهز و حرفه ای می تواند خدمات خوبی به شما ارائه دهد.پیست دربندسر یک تله سیژ و ۲ تله اسکی چکشی دارد و ارتفاع پایین‌ترین نقطه آن ۲۶۰۰ متر و بلندترین نقطه آن ۳۰۵۰ متر است. دره «تلتنگه» هم که در شمال دربندسر قرار دارد، تیرماه هر سال فرصت خوبی برای اسکی در اختیار شما قرار می دهد.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی «پولادکف» یا سپیدان نام یکی از پیست های اسکی ایران است که در استان فارس و ۵ کیلومتری شهرستان سپیدان (نزدیک شیراز) قراردارد. در این پیست تجهیزاتی مثل بالابر، تله کابین و موتوربرفی وجود دارد و فضایی خانوادگی بر آن حاکم است. در نزدیکی پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی کوچک تری وجود دارد که به «پیست اسکی سپیدان» شناخته می شود و ۴ فصل فعالیت می کند.

پیست اسکی خوشاکو

پیست اسکی «خوشاکو» در ۳۰کیلومتری غرب ارومیه و در منطقه راژان قرار دارد. جایی در کوه های پرشیب ارومیه که همراه با تجهیزات ویژه اسکی و پوشش گیاهی مناسب، می تواند در فصل های مختلف سال به عنوان پیست اسکی روی برف و روی چمن مورد استفاده قرار گیرد.

پیست اسکی کاکان

پیست اسکی «کاکان» در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. برای اسکی در این پیست باید به دامنه های زاگرس و قله دنا در ۱۸ کیلومتری یاسوج سفر کنید. جایی نزدیک دهستان کاکان و منطقه آب نهر که با ارتفاع ۲۶۰۰متری، میزبان اسکی بازان سراسر کشور است. البته طول مفید این پیست  ۶۰۰متر و عرض مفید آن ۱۵۰۰ متر است. در این پیست تله اسکی بشقابی به عنوان دستگاه بالابر استفاده می شود و تسهیلاتی مثل خوابگاه و رستوران وجود دارد. بهترین زمان اسکی در این پیست از اوایل دی ماه تا اواخر اسفندماه است که عمق برف حتی تا ۳٫۵ متر نیز می رسد.

پیست اسکی بیجار

پیست اسکی «بیجار» در استان کردستان یکی دیگر از پیست هایی است که می توانید برای یک سفر زمستانی به آن فکر کنید. پیست اسکی نسار بیجار بر دامنه کوه نسار در بیجار استان کردستان قرار دارد و یکی از ۵ تفریح گاه مهم این استان به شمار می‌رود که تجهیزاتی مثل تله کابین، تله سیژ، پارکینگ عمومی، هتل و رستوران در آن به چشم می خورد.

پیست اسکی چلگرد

پیست اسکی «چلگرد» در ۸۵ کیلومتری شهرستان شهرکرد یکی دیگر از پیست هایی است که از همین روزها تا پایان اسفند ماه می توانید از آن استفاده کنید. این پیست ۸۰۰ متر طول دارد و هوای آن در بیشتر روزهای زمستان آفتابی است. دسترسی به این پیست از منطقه زاگرس امکان پذیر است و هر سال ۲۰ تا ۳۰هزار نفر می توانند از آن استفاده کنند. یادتان باشد اگر گذرتان به چلگرد افتاد، از تونل و آبشار کوهرنگ هم که در نزدیکی پیست قرار دارد دیدن کنید.

پیست اسکی سهند

پیست اسکی «سهند» در ۳۹ کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز قرار دارد. این پیست که این روزها در حال تجهیز است، به زودی از ۱۲ دستگاه بالابر، هتل ۵ ستاره و ۳ ستاره، مجموعه های آپارتمانی، ویلایی و اماکن ورزشی برخوردار خواهد شد. در حال حاضر ۲ بالابر تله اسکی به طول ۱۲۰۰ متر و ۲ دستگاه مبتدی به طول ۱۰۰ متر در این پیست وجود دارد و شما می توانید در ۶ ماه از سال از برف های این پیست برای اسکی استفاده کنید. عمق برف های پودری این پیست گاهی تا ۴ متر می رسد، اما با این حال، این پیست بهمن گیر نیست و برای انجام هرگونه ورزش زمستانی فضای مناسبی دارد.

آلوارس بزرگترین پیست ایران

شهر گردشگری سرعین در دامنه کوه سبلان در بین گردشگران به دلیل جاذبه های طبیعی و به ویژه آب های گرم معدنی و طبیعی با خواص درمانی شناخته می شود، اما هم اکنون فعالیت بزرگترین پیست اسکی کشور در این منطقه ظرفیت بزرگ گردشگری را برای استان ایجاد کرده است.

علاوه بر همه جاذبه های طبیعی، تاریخی، باستانی و تفرجگاه های بی شمار، سرعین امروز با پیست اسکی «آلوارس» نیز به شهرت رسیده است و با خارج شدن از منطقه گردشگری تک قطبی، سالانه در فصل زمستان و تا اواسط تابستان نیز پذیرای جمع کثیری از علاقه مندان به ورزش های زمستانی از جمله اسکی است. از این رو پیست اسکی آلوارس که در ۲۴ کیلومتری شهرستان سرعین و ۱۲ کیلومتری روستای تاریخی آلوارس قرار دارد، هم اکنون با تجهیز و توسعه به بزرگ ترین پیست اسکی کشور از لحاظ وسعت تبدیل شده است.

فهرست پیستها و امکانات هریک از آنها

jadval-1