تاریخچه اسکی ۱

تهیه و تنظیم : امید امامی ، تاریخ ارسال : ۲۲ دی ماه ۱۳۹۳

اسکی به مثابه یک وسیله آمد و رفت ، عمری به قدمت انسان دارد. ولی بعنوان ورزش ، فعالیتی جدید می باشد که در کشورهای شمال اروپا از حدود ۳۰۰ سال پیش آغاز شده است. در حدود سال ۱۷۶۵ نخستین کتاب اسکی در نروژ منتشر شد.
موضوع کتاب تمرینات مختلف اسکی و مراحلی بود که سربازان می بایست طی کنند تا به کسب مدال مفتخر شوند. عبور فریدیوف نانسن نروژی در ۱۸۸۸ از جنوب گرینلند به شمال این سرزمین ، بسیاری را با این ورزش آشنا و به آن راغب کرد. وی با استفاده از اسکی موفق شد طی ۴۶ روز طول این جزیره پر از یخ و برف را بپیماید. از سال ۱۸۷۰ کشورهای منطقه آلپ برای ورزش به اسکی توجه کردند. در ۸۹۳ نخستین مسابقات در آلمان برگزار شد و اولین باشگاه اسکی شکل گرفت.
پس از آن در مدت کوتاهی فدراسیونهای اسکی کشورهای مختلف تأسیس شد :
روسیه (۱۸۹۶) ، چکسلواکی (۱۹۰۳) ، امریکا (۱۹۰۴) ، اتریش و آلمان (۱۹۰۵) ، نروژ و فنلاند و سوئد (۱۹۰۸).
پس از جنگ جهانی دوم ، اسکی در منطقه خاورمیانه رواج یافت و بیشتر در ارتش و به منظور هدف های نظامی گسترش پیدا کرد. از این رو نخستین قهرمانان اسکی این منطقه نظامیان بودند. یا هر کس که به مقام قهرمانی می رسید پس از مدت کوتاهی جذب ارتش می شد. در ایران نخستین مسابقات اسکی در ۱۳۱۷ برگزار شد و تأسیس فدراسیون اسکی نیز در ۱۳۲۵ (۱۹۴۶) صورت گرفت. تشکیل فدراسیون اسکی ترکیه در ۱۹۳۶ ، لبنان در ۱۹۴۸ قبرس در ۱۹۴۷ و یونان در ۱۹۳۰ بود.
با تأسیس فدراسیون اسکی نروژ در ۱۹۰۸ مسئله تشکیل فدراسیون بین المللی اسکی مطرح شد. سال بعد هنگام برگزاری مراسم اختتامیه مسابقات مورز مربی تیم نروژ تأسیس فدراسیون بین المللی اسکی را پیشنهاد کرد که استقبال گرم مردمان و ورزشکاران تیم های شرکت کننده را به دنبال داشت. دو ماه بعد نامه ای از طرف فدراسیون اسکی نروژ برای مسئولان اسکی ۱۱ کشور اروپایی به این مضمون ارسال شد :
(خوشبختانه طی ده سال گذشته ورزش اسکی به سرعت در بسیاری از کشورها در حال گسترش است. بدین لحاظ تصور می کنیم وقت آن رسیده است که یک فدراسیون بین المللی اسکی به ویژه برای تدوین مقررات هماهنگ برای مسابقا پرش و حل مسئله آماتوریسم تشکیل شود. ما مطمئنیم که نمایندگان شما در مسابقات هولمن کول (نروژ) حضور خواهند داشت. بدین لحاظ پیسنهاد می کنیم که مجمع اسکی در طول مسابقات در اینجا برگزار شود.
ده کشور (آلمان ، اتریش ، بوهم ، اسپانیا ، فرانسه ، انگلستان ، اسکاتلند ، نروژ ، سوئیس ، و چکسلواکی ، این دعون را پذیرفتند و در ۱۸ فوریه ۱۹۱۰ در کریستیا نروژ به مذاکره نشستند که نتیجه آن تأسیس کمیسیون بین المللی اسکی بود.

پیش از به پایان رسیدن سال ۱۹۱۰ مقررات به رشته تحریر درآمد و دومین جمع در نخستین روز هار با شرکت ۹ کشور در استکهلم برگزار شد. در این مجمع مقررات پیشنهادی مورد بحث قرار گرفت و پس از تغییرات نخستین مقررات مسابقات بین المللی به تصویب رسید. از آن پس تا ۱۹۱۴ هر ساله یک مجمع تشکیل شد. مسائل مطروحه در این مجامع عمدتاً حول آماتوریسم ، مقررات مسابقات بین المللی و وارد کردن ورزش های زمستانی در بازیها های المپیک دور می زد.
جنگ جهانی اول مسابقات بین المللی اسکی و مجامع را متوقف کرد. تا آنکه مجدداً در ۱۹۱۹ از ۶ کشور اروپایی ۲۰ نماینده در استکهلم به دور هم جمع شدند و ششمین مجمع کمیسیون بین المللی اسکی را تشکیل دادند.
بحث داغ این مجمع شرکت اسکی در بازیهای المپیک بود که هنوز مورد موافقت کمیته بین المللی المپیک قرارا نگرفته بود.
هشتمین مجمع کمیسیون بین المللی نقطه عطفی در تاریخ رویدادهای بین المللی اسکی به شمار می آید. این مجمع که در طول مسابقات موسوم به هفته بین المللی ورزش های زمستانی در ۱۹۲۴ در شامونی فرانسه برگزار شد ، از دو نظر حایز اهمیت به سزایی است. نخست آن که مسابقات برگزار شده در این هفته نخستین مسابقات المپیک زمستانی محسوب شد. دوم آن که در این مجمع به اتفاق آرای نمایندگان ۱۴ کشور شرکت کننده کمیسیون بین المللی اسکی به فدراسیون بین المللی اسکی تبدیل شد و نام FIS که مخفف نام فرانسوی La Federation Internationale deski است به تصویب رسید.
در سالهای اولیه تأسیس فیس موضع برتر کشورهای اسکاندیناوی به خوبی مشهود بود. در اساسنامه های آن سالها تأکید می شد که در شورای فیس باید نمایندگان فنلاند ، نروژ و سوئد حتماً حضور توزیع نیروها در سالهای بعد تعادل بیشتری پیدا کرد.

از وقایع مهم ورزشی دهه ۱۳۲۰ تولد فدراسیون های ورزشی ایران است. در این دهه نهضت المپیک در ایران با تأسیس کمیته ملی المپیک و به طبع آن فدراسیونهای ورزشی مختلف را بهمراه داشتند. در سال ۱۳۲۵ ، پانزده فدراسیون از جمله فدراسیون اسکی تأسیس و آغاز به کارکرد.
اولین ریاست فدراسیون اسکی ایران را فیلیکس آقایان به عهده داشت که کاظم گیلان پور دبیری این فدراسیون را انجام می داد.
در سال ۱۳۳۰ سرتیپ سپه پور به ریاست فدراسیون منصوب گردید. پس از آن و تنها ۲ سال بعد سرهنگ یحیائی یعنی در سال ۱۳۳۲ سکان هدایت فدراسیون اسکی کشور را به عهده گرفت و در سال ۱۳۳۴ مجدداً فیلیکس آقایان به سمت ریاست فدراسیون اسکی گمارده شد و تا سال ۱۳۵۷ در این سمت باقی ماند.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در دیماه سال ۱۳۶۰ عیسی ساوه شمشکی به عنوان رئیس فدراسیون اسکی برگزیده شد. در آبان ماه سال (۱۳۶۸) مهندس شکر اله حیدری به جای شمشکی منصوب شد ، سپس مجدداً عیسی ساوه شمشکی سکان هدایت این ورزش را به عهده گرفت.
در این میان مدت کوتاهی (۶ماه) حسن زاهدی به عنوان سرپرست فدراسیون برگزیده شد که پس از بررسی های کافی عیسی ساوه شمشکی در این پست ابقاء و تا سال ۱۳۷۹ که اولین انتخابات مجمع عمومی فدراسیون برگزار شد به صورت انتخابی در رأس این ورزش قرار گرفت. وی از آن سال تا به حال در ۳ دوره انتخابات از سوی مجمع عمومی رأی اعتماد کسب نموده و ریاست فدراسیون اسکی را به خود اختصاص داده است.