آشنایی با ورزش های زمستانی

تهیه و تنظیم : امید امامی ، تاریخ ارسال : ۲۵ دی ماه ۱۳۹۳

رشته آلپاین

این رشته ورزشی که در اروپا متولد شده و نام آن را آلپاین گذاشتند مسابقه دهنده ها میتوانند سرعت خود را به بیش از ۱۳۰ کیلومتر درساعت برسانند . آنها به راحتی میتوانند در شیبی با ۷۰ درجه را درمسیری عمودی با طولی بیشتر از ۱۱۰۰ متر مسابقه دهند
دانهیل (سرعت) : طولانی ترین مسابقه با بالا ترین سرعت . هراسکی باز فقط یک بار درمسیر اسکی خواهد کرد.
اسلالوم ( مارپیچ کوچک) : کوتاه ترین مسیر مسابقه با حرکاتی سریع . هراسکی باز ۲ مانش مسیر مسابقه را پائین خواهند آمد در دو طراحی دروازه مختلف.
سوپرکمبینه ( ترکیبی سرعت و مارپیچ کوچک) : دراین رشته یک مانش داونهیل و یک مانش اسلالوم برگزار میشود.
جاینت اسلالوم (مارپیچ بزرگ) : طولانی تر ، سخت تر و مهیج تر از مارپیچ کوچک میباشد. دراین رشته اسکی باز ۲ مانش در دو طراحی مختلف دروازه و همان پست مسابقه می دهد.
سوپرG (مارپیچ سرعت) : سرعتی مانند رشته داونهیل با حرکاتی مانند رشته مارپیچ بزرگ را دارد . هراسکی باز فقط یک مانش به این مسابقه میپردازد اما این مسابقه مسیری طولانی تراز مسیر مسابقه مارپیچ بزرگ دارد.

اسنوبرد

رشته اسنوبرد همانند تلفیقی از اسکی روی آب ، اسکیت و اسکی روی برف است. این رشته یکی از رشته هایی است که به سرعت رشد نمو د و خود را در مسابقات بین المللی و المپیک زمستانی از ناگانو ۱۹۹۸ به ثبت رساند . بهترین ورزشکاران اسنوبرد جهان میتوانستند در ۶ رشته مختلف نام خود را به تصویر بکشند.
۱- پارالل مارپیچ بزرگ مردان ۲- پارالل مارپیچ بزرگ زنان ۳- هالف پایپ مردان ۴- هالف پایپ زنان ۵- اسنوبرد کراس مردان۶- اسنوبرد کراس زنان

هالف پایپ : هراسکی باز دراین رشته با حرکات و پرشهای آکروباتیک در درون هالف پایپ به نمایش گذاشتن میپردازد . استیل اسکی باز ، میزان پرش و حرکات آن برای داوران حائز اهمیت است .

پارالل جاینت اسلالوم : دو مسابقه دهنده درکنار یکدیگر از نقطه شروع همزمان حرکت کرده و به نقطه پایان از لابه لای چوب های دروازه میآیند. نفر برنده مجدداً به نقطه شروع رفتند .
برای مانش بعد پس از برگزاری ۱۰ مانش نفر اول مشخص خواهد شد.

اسنوبرد کراس :۴ اسکی باز از نقطه شروع همزمان حرکت خواهند نمود. درمسیر این مسابقه نقاطی مانند نقطه پرش ، مسیر باریک و سکوهای پرش وجود دارد.

۲ نفر از بهترین بین ۴ نفر انتخاب شده برای مانش بعد.

هاکی روی یخ

قوانین هاکی را برای اولین بار دانشجویان دانشگاه مک گیل درمونترال سال ۱۸۷۹ بوجود آوردند درهر تیم ۶ نفر بازی کند .
هاکی روی یخ یکی از پرطرفدارترین رشته درالمپیک زمستانی ۲۰۱۰ بود .
در این مسابقات نفرات تیمها می بایست گوی را با مهارت و سرعت از نفر مقابل خود به وسیله چوگانی که در دست دارند عبور دهند و گوی را به داخل دروازه تیم حریف هدایت کنند این مسابقات در ۳ مرحله ۲۰ دقیقیه ای برگزار میگردد .
اگر در ۳ مرحله ۲۰ دقیقه ای هیچکدام از تیمها نتوانستند به پیروزی برسند در مرحله بنام سادن ویکتوری وقت اضافه بازی میکنند. زمان وقت اضافه سادن ویکتوری نیز ۲۰ دقیقه میباشد. پس از ۲۰ دقیقه زمان اضافه اگر باز هم هیچ کدام از تیمها به پیروزی نرسند می بایست با ضربات آزاد به دروازه حریف ( مانند پنالتی در فوتبال ) تیم برنده مشخص گردد.

کراس کانتری (صحرانوردی)

رشته اسکی صحرانوردی به راستی یکی از رشته های پرتحرک و قدرتی در المپیک زمستانی است. مسابقه دهنده ها با مقایسه زمان با یکدیگر به رقابت پرداخته و باید توانائی و قدرت بدنی آن را داشته باشند تا با حریفان خود از مسیری ۱٫۵ کیلومتری تا ۵۰ کیلومتر به رقابت بپردازند. رشته کراس کانتری دارای ۶ شاخه مختلف برای بانوان و آقایان میباشد.
تکنیک کلاسیک که در آن اسکیها به صورت موازی حرکت میکنند و تکنیک آزاد که در آن اسکی باز اسکی ها را به صورت باز مانند اسکیت سرعت به حرکت در می آورند.

کورلینگ ( لغزاندن گوی روی یخ)

این رشته تاریخچه ۵۰۰ ساله دارد. ۵۰۰ سال پیش درکشور اسکاتلند گروهی از مردم قطعه سنگهای صاف و صیقلی را بر روی سطحی از یخ میلغزاندند، پس از آن رفته رفته ورزش شکل جدید ی به خود گرفت تا امروز که این رشته از سنگی به وزن ۱/۱۹ کیلوگرم استفاده میکنند و برای حرکت بیشتر این گوی سنگی با صیقل دادن مسیر را برای آن هموار می سازد. هر تورنومنت با حضور ۱۰ تیم کورلینگ آغاز خواهد شد که هر تیم آن دارای ۴ عضو می باشد. امتیاز آن به گونه ای محاسبه می شود که سنگ متعلق به هر تیم در نزدیکترین نقطه به مرکز دایره وسط زمین قرار گرفته باشد. یک بازی با ۸ بار حرکت دادن هر سنگ پایان می پذیرد. یعنی ۲ سنگ برای هر نفر از اعضای تیم.
اعضار تیم با تمیز کردن مسیر سنگ ، آن را به طرف مرکز دایره هدایت کرده که اینکار باعث کنترل سرعت و مشخص کردن مسیر گوی سنگی می شود.

لوژ

لوژ کلمه ای فرانسوی برای رشته اسلی می باشد ، مسابقه روها مسابقه را شروع میکنند و با نشستن بر روی یک اسلد باز از جنس فایبر گلاس . آنها استفاده میکنند از دستکشهای فوق قوی از جنس آکرلیک و ضربه گیر های در پشت و نواحی حساس . آنها می توانند سرعت خود را به بیش از ۱۴۰ کیلومتر در ساعت برسانند . آنها به طور خوابیده به پشت مسیر یخی را طی می کنند .
لوژ سوارها از حرکات پا ، زانو ، دستها و طرز خوابیدن بر روی اسلد برای کنترا سرعت و حرکت لوژ استفاده می نمایند .
رشته انفرادی در ۴ مرحله مختلف طی ۲ روز برگزار میگردد . مردان و زنان در مسیری یکسان به رقابت می پردازند ، این ۴ مرحله از مراحل صاحب نام المپیک زمستانی می باشد .
رشته دو نفره لوژ در ۲ مرحله مختلف در یک روز برگزار میگردد. مجموع سریعترین زمان برای برنده محاسبه میگردد. تمام رشته های لوژ تا زمانهای هزارم ثانیه زمان گیری می شود.

باب اسلی (لوژ دونفره و ۴ نفره)

در کوههای آلپ ایده برگزاری این رشته ورزشی باب اسلی به صورت ۲ یا ۴ نفره حدودا” ۱۰۰ سال پیش به وجود آمد. امروزه ورزشکاران باب اسلی را به صورت بسیار ماهرانه با تبحری بسیار خاص هدایت می کنند. اسلید های ایرودینامیکی پائین می آیند از یک مسیر و پایه و لبه های تیزشان.
برای شروع، مسابقه دهنده ها تا ۵۰ متر به سرعت باب اسلی را هل داده و سپس خیلی سریع به داخل آن پدیده و حرکت خود را داخل مسیر مسابقه ادامه می دهند . در پایان با کم شدن سرعت باب اسلی در مسیر صاف پایانی فردی آن را از حرکت باز می دارد.
در تمامی المپیک های زمستانی ۴ مرحله در ۲ روز برای این رشته اختصاص داده می شود.
مجموع زمان ها احتساب گردیده و مدال را به تیمی که کمترین زمان را به دست می آورده باشد اهدا می کنند . زمان این مسابقات تا صدم ثانیه محاسبه میگردد.

نوردیک کمبینه (ترکیبی اسکی صحرانوردی و پرش)

در این رشته ورزشی مسابقه روها می بایست در ۲ رشته تبحر کافی را داشته باشند . اسکی پرش و اسکی صحرانوردی
مسابقه عادی انفرادی : مسابقه رو با یک اسکی کار خود را آغاز میکند و مسابقه را با اسکی صحرانوردی ۱۰ کیلومتر ادامه میدهد . هر نفر که زودتر به نقطه پایان برسد برنده خواهد شد.
مسابقه طولانی انفرداری : مسابقه رو با یک اسکی پرش در مسیر بلند کار خود را آغاز می نمایند و مسابقه را با اسکی صحرانوردی ۱۰ کیلومتر ادامه می دهد . هر نفر که زودتر به نقطه پایان برسد برنده خواهد شد .
مسابقه طولانی تیمی : تیم اسکی نوردیک کمبینه از ۴ نفر تشکیل می شود. هر مسابقه رو یک بار با اسکی پرش در مسیر طولانی مپرد. زمان هر کدام از نفرات تیم با یکدیگر جمع می شود و هر تیمی که بهترین زمان را کسب نموده باشد ابتدا در رشته صحرانوردی کار خود را آغاز می نماید. سپس در رشته صحرانوردی هر کدام از افراد تیم می بایست ۵ کیلومتر را اسکی نمایند هر تیمی که نفر چهارم آن زودتر به نقطه پایان برسید برنده خواهد بود.

اسکیت سرعت ( مسیر کوتاه)

ریشه اسکیت سرعت به کشور های کانادا و آمریکا بازمیگردد . این رشته از سال ۱۹۰۵ در این کشور ها آغاز و در سال ۱۹۰۹ اولین مسابقات آن برگزار شده است.
امروزه مسابقه دهنده ها از سرعت بیشتر و مانور های تاکتیکی برای رسیدن به خط پایان استفاده میکنند . آنها از کلاه کاسکت و زانوبند و مچ بند برای محافظت بیشتر استفاده می نمایند . دستهای خود را به صورت موزون جهت حفظ تعادل و سرعت بیشتر در مسیر ۱۱۱٫۱۲ متر حرکت می دهند .
در این مسابقات ۴ با ۶ مسابقه رو با هم به رقابت می پردازند . ۲ نفر بهترین آنها انتخاب میگردند تا در مسابقات فینال مسابقه دهند. ۲ نفر بهترین آنها انتخاب میگردند تا در مسابقات فینال مسابقه دهند . گروههای مختلف مسابقه می دهند تا فقط ۴ نفر از بهترین ها برای فینال مسابقات باقی بمانند.
در مسابقات نیمه نهائی و نهائی اسکیت سرعت ۸ تیم متشکل از ۴ اسکیت باز در ۲ مرحله مختلف به رقابت می پردازند.
رشته های مسابقات :
۵۰۰ متر مردان – ۵۰۰ متز زنان – ۱۰۰۰ متر مردان – ۱۰۰۰ متر زنان

۱۵۰۰ متر مردام -۱۵۰۰ متر زنان -۳۰۰۰ متر رالی زنان – ۳۰۰۰ متر رالی مردان

بیاتلون (اسکی صحرانوردی و تیراندازی)

رشته بیاتلون تکنیکی آزاد از رشته صحرانوردی و برگرفته تکنیکی از جنگجویان اروپای از دوران گذشته می باشد . سرعت و تحمل در این رشته ورزشی بسیار سخت است . کنترل ، اعتماد به نفس و دقت برای تیراندازی بسیار حیاتی است . از دست دادن هر هدف یک دقیقه جریمه یا ۱۵۰ متر جریمه اسکی در پیچ و خم خواهد بود.
رشته بیاتلون از ۵ شاخه مختلف برای مردان و زنان تشکیل شده است . هر اسکی باز این رشته چندین برابر از رشته صحرانوردی در مسیر خود خواهد داشت . پس از پایان رساندن هر پیچ مسابقه رو می باست ۵ تیر به سیبل محل تیراندازی شلیک نماید . مراحل تیراندازی بدین صورت است که پس از به پایان رساندن مرحله یا پیچ یک بار به صورت خوابیده و درازکش تیراندازی نموده و پس از پایان پیچ بعدی به صورت ایستاده ، در زمان تیراندازی نیز زمان ورزشکار محاسبه خواهد شد .
در هنگام مسابقات امدادی ۴ نفر در هر تیم در ۳ مرحله به مسابقه می پردازند که می بایست ۲ بار برای تیراندازی بایستند . هر ورزشکار ۸ شلیک خواهد داشت و به ازای هر یک اصابت نکردن گلوله به هدف ۱۵۰ متراسکی کردن جریمه خواهد شد.
مسابقات :
۴*۵/۷ کیلومتر مردان- ۴*۶ کیلومتر زنان- ۱۰ کیلومتر مردان-۵/۷ کیلومتر زنان
۵/۱۲ کیلومتر مردان – ۱۰ کیلومتر زنان -۱۵ کیلومتر مردان – ۵/۱۲ کیلومتر زنان
۲۰ کیلومتر مردان و ۱۵ کیلومتر زنان

اسکلتون (لوژ خوابیده)

ورزشکاران رشته ورزشی اسکلتون باید تلاش بیشتری داشته باشند برای تقویت بیشتر قدرت بدنی. آنها تماما” از روی شکم بر روی اسلد دراز کشیده و سر مسابقه دهنده به سمت جلو در مسیر مسابقه می باشد . مسابقه روها می بایست با پیمودن مسیری مناسب ، کوتاه و صاف هر دور از مسابقه را با سرعتی بالا به پایان برسانند. زمان این مسابقات تا ۱ صدم ثاینه نیز محاسبه میگردد.
برای شروع مسابقه ، مسابقه روها دستهای خود را بر روی قسمتهای از اسلد که مانند دسگیره می باشد گذارده و به سرعت شروع به دویدن می نمایند. آنها مجاز هستند حداکثر تا مسافت ۵۰ متر طول بروند . پس به صورت خوابیده روی شکم خود را بر روی اسلد پرت می نمایند . بدن آنها می بایست به صورت کاملا” کشیده و صاف بر روی اسلد قرار بگیرد.

اسکی پرش ( جامپینگ)

مسابقه روهای اسکی پرش با قابلیت و توانائی های خود با استفاده از قوای جسمانی و پاهایشان قادر هستند با سرعتی بالغ بر ۱۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنند.

روش جدید مدل v

وی استایل به آنها کمک می نمایند تا با قرار گرفتن حالتی آیرو دینامیکی سرعتی مناسب و پرشی خوب داشته باشند . اساس امتیاز دهی این مسابقه روها پرش طولانی همراه با فرود آمدن مناسب طبق اسکی تله مارک می باشد.

مسابقات :

مسیر عادی انفرادی :
این رشته در ابتدا به صورت امتیاز ورودی برگزا ر می شود . بدین صورت که این مسابقه در ۲ مرحله برگزار شده که از بین ۵۰ نفر شرکت کننده در مرحله اول فقط ۳۵ شرکت کننده برتر مجاز به ورود به مرحله دوم می باشد . از بین ۳۵ نفر مرحله دوم بهترین زمان و امتیاز برای نفرات برتر مسابقه محاسبه خواهد شد .
مسیر طولانی انفرادی :
این رشته نیز مانند روش بالا برگزار می شود فقط با این تفاوت که دارای مسیری طولانی تر از روش فوق می باشد .
مسیر طولانی تیمی :
هر تیم از ۴ نفر متشکل میگردد . در مرحله اول یک نفر از هر تیم پرش خواهد کرد . سپس نفر دوم از هر تیم تا نفر چهارم این کار بدلیل یکسان بودن تمامی تیمها انجام می پذیرد . در مرحله بعد مسابقه روئی که بدترین امتیاز را کسب کرده اول پرش میکند و بهترین مسابقه رو در آخرین مرحله پرش میکند . مجموع بهترین ۸ پرش هر تیم برنده تیمی مسابقات می گردد .

پاتیناژ

پاتیناژ از سال ۱۸۶۰ (۱۵۰ سال پیش) آغاز گردید . زمانی که اولین مدل اسکیت های جدید در اروپا طراحی و ساخته شد. از آن زمان به بعد این رشته ورزشی به صورت یک رشته افسونگر و جذاب در المپیک های زمستانی ظاهر شد .ورزشکاران زمانی که در حال پاتیناژ هستند می بایست با حرکات موزون ، پرشهای زیبا ، چرخیدن ، پیچهای بسیار زیبا و حرکات پاهای تو در تو و موزون روی یخ نمایش زیبائی از خود ارائه دهند.

رشته انفرادی :

ورزشکاران میبایست در هر دو برنامه که ابتدا برنامه کوتاه و سپس برنامه بلند می باشد حرکات آزادی از خود ارائه دهند . یک فیگور اسکیت لایق و ارزنده می بایست ۲ یا ۳ حرکت سخت و تکنیکی در مرحله پایانی از خود ابداع نموده و با نمایش زیبا بدعت گذارد.
رشته ۲ نفره :
این رشته نیز دقیقا” همانند رشته انفرادی است با این فرق که یک خانم و یک آقا با هماهنگی بسیار زیاد و ترکیبی از پرشهای یک یا دو نفره چرخش های موزون و هماهنگ با هارمونی و حرکتهای زیبا هراه با حرکتهای زیبا با حرکتهای طولی بر روی یخ و بلند کردن ۱ نفر توسط ورزشکار دیگر

رقص بر روی یخ :

این رشته ورزشی نیز به صورت ۲ نفره با ریتم خاص همراه با موزیک میباشد . دقیقا” مانند حرکاتی است که در سالن رقص انجام میگیرد با تفاوت آنکه دو نفر باید با هم برنامه ریزی نموده و بسیار هماهنگ باشند . تفاوت این رشته با رشته ۲ نفره این است که دیگر نیازی به پرش یا بلند کردن ۱ نفر توسط نفر دیگر نیست . مسابقات این رشته از ۳ قسمت تشکیل شده ۱- رقص اجباری ۲- رقص اصلی ۳- رقص آزاد

منبع : کتاب راهنمای المپیک زمستانی ۲۰۱۰ ونکوور کانادا